۱۳۹۳ اردیبهشت ۱, دوشنبه

آموزش |± به| زبان مادری‌
بر اساس اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدرس ادبیات آن‌ها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است». این اصل تقریبا هیچ گاه در ایران به مرحله اجرا نرسیده. سال‌هاست که بسیاری از معلم‌های دوران دبستان حتی حق صحبت کردن به زبان محلی در سر کلاس‌های درس را ندارند. چاپ و نشر نشریات به زبان محلی هم مسئله‌ساز بوده است، یا مجوز انتشار داده نمی‌شود و یا به هر دلیلی توقیف می‌شوند.
بر اساس این اصل آموزش زبان مادری در کنار زبان فارسی آزاد است و این در حالی‌ست که بعضی از کارشناسان آموزش بر این باورند که آموزش، حداقل تا مقطع ابتدایی، باید «به زبان محلی» باشد. از آن طرف بسیاری هم با این آموزش به زبان محلی کاملا مخالفند و اعتقاد دارند که آموزش، در همه مقاطع،  باید به زبان رسمی کشور (فارسی) باشد. سال‌هاست که این بحث‌ها در ایران در جریان است و طرفداران «آموزش به زبان محلی» گاهی متهم به جدایی‌طلبی و قومیت‌گرایی می‌شوند.
بالاویزیون در یک مناظره از دو فعال که در این زمینه مخالف هم هستند، دعوت کرده تا با هم به بحث و گفت‌وگو بنشینند. از شما دعوت می‌کنیم که با گذاشتن کامنت و یا شرکت همزمان در برنامه، در این مناظره شرکت کنید.
وعده ما چهارشنبه، بیست و سوم آوریل، برابر با سوم اردیبهشت ماه، ساعت یازده و نیم شب به وقت تهران : )


۱ نظر:

  1. اه اه اه،حالم از بعضى كامنتا بهم خورد،انگار همه بچه ديكتاتورن و بي سواد.انگار سند ايران رو شش دانگ زدن به نام فارس! محض اطلاع بعضى بي سوادا كه آلمان آلمان ميكنن،بلژيک،سوييس،كانادا و ده ها كشور اروپايي چند زبان رسمى دارن و تحصيل ميكنن.حقوق بشرين اصلا به كل!

    پاسخحذف