۱۳۹۲ اسفند ۲۱, چهارشنبه

مگر حقوق بشر حقوق زنان نیست؟ چرا باید برای حقوق زنان به صورت خاص فعالیت کرد؟

«مگر نمی‌گویند حقوق زنان همان حقوق بشر است پس چرا باید برای حقوق زنان فعالیت کرد؟ آیا بهتر نیست به جای تکیه بر حقوق زنان که در بیشتر موارد باعث تقویت جداسازی جنسیتی در جامعه می‌شود با فعالیت برای حقوق بشر به برابری مورد نظر رسید؟» این دیدگاه و پرسشی است که هاله مطرح می‌کند. هاله مهندس برق است و نسبت به آنچه در جامعه‌اش می‌گذرد نگاهی کنجکاو و پرسشگر دارد.
از نگاه فردی با حساسیت‌های جنسیتی، ایران چه از نظر قانونی و چه عرفی جامعه‌ای نابرابر محسوب می‌شود و از دیرباز فعالیت در حوزه حقوق زنان همواره حساسیت‌برانگیز بوده است. فعالین حقوق زنان این حساسیت را طبیعی و عمدتا زاده تفکر حاکم در نظام مردسالار می‌دانند. بعضی هم مثل هاله می‌گویند دلیل اصلی این همه حساسیت رویکرد و شیوه برخورد فعالین حقوق زنان است.

بالاویزیون با دعوت از سه فعال حقوق زن و حقوق بشر به دنبال پاسخی برای پرسش هاله است.

از شما دعوت می‌کنیم تا نظر خود را در اینجا بنویسید یا به صورت زنده در برنامه شرکت کنید.

وعده ما، پنجشنبه، سیزدهم مارچ، برابر با بیست و دوم اسفند، ساعت یازده و نیم شب به وقت تهران : )۳ نظر:

 1. نسل سوم فمنیست ها به طور کلی همیشه در حال موج سواری هستن، مملو از تناقض. آبشخور دلایل اعتراضاتشان آمیخته ای از سیاستهای مبهم و چند پهلو و احساسات و فرضیه های محض ذهنی با چاشنی خود قربانی پنداری هست و بس. اگر در تمامی دلایل شان یک دلیل علمی پیدا میشد، ارزش صحبت کردن و صرف وقت دشت.
  هر کسی که مخالف هست با دلیل بگه تا جوابش رو بدم. از هر جایی و هر کسی هم که خواستید مثال بزنید لطفآ.

  پاسخحذف
 2. بامید اینکه به انسان به چشم انسان و نه مرد یا زن نگاه کنیم.

  اومانیسم (انسان گرایی) به جای فمینیسم و ماسکولنیسم (زن گرایی و و مرد گرایی)! اگر انسان بودیم بلد خواهیم بود جنسیت را "شناخته" و با شناخت آنرا مدیریت کنیم.

  پاسخحذف
 3. بامید اینکه به انسان به چشم انسان و نه مرد یا زن نگاه کنیم.

  اومانیسم (انسان گرایی) به جای فمینیسم و ماسکولنیسم (زن گرایی و و مرد گرایی)! اگر انسان بودیم بلد خواهیم بود جنسیت را "شناخته" و با شناخت آنرا مدیریت کنیم.

  پاسخحذف