۱۳۹۲ آبان ۳۰, پنجشنبه

خشونت همیشه مرئی نیست

کتک، تجاوز، اذیت و آزار روحی و روانی، تهدید و تحقیر… وقتی صحبت از خشونت علیه زنان میشه، چه تصویری در ذهنتون نقش می‌بنده؟ یک زن کتک خورده با چشمانی اشک‌آلود و احتمالا کبود؟ یا زنی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته؟
خشونت علیه زنان اشکال آشکار و پنهان زیادی داره. از خشونت قانونی، خشونت خانگی، بردگی جنسی، ناقص‌سازی عضو جنسی تا خشونت در محیط‌های کاری. خشونت سایبری علیه زنان یکی دیگر از مواردیه که شاید بسیاری از زنان در فضای مجازی با آن روبه‌رو بوده‌اند.
با این که به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر خشونت علیه زنان به شکل کلاسیک آن کمتر شده اما بر اساس آماری که امسال سازمان زنان سازمان ملل متحد منتشر کرده است، هنوز یک سوم زنان جهان در طول زندگی‌شان مورد انواع خشونت قرار می‌گیرند. یک سوم دختران جهان در کودکی (پیش از ۱۸ سالگی) ازدواج می‌کنند و تا به امروز تقریبا ۱۲۵ میلیون زن ختنه شده‌اند! سازمان زنان سازمان ملل متحد میگوید میلیون‌ها زن در سراسر جهان در معرض بردگی جنسی هستند و مورد خشونت و تجاوز قرار می‌گیرند فقط به این دلیل که زن هستند.
هر سال از بیست و پنجم نوامبر (روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان) تا دهم دسامبر (روز جهانی حقوق بشر) فعالان حقوق بشر و حقوق زنان در سراسر جهان با برگزاری کنفرانس‌ها و برنامه‌های آموزشی تلاش می‌کنند تا آگاهی جمعی را در از بین بردن همه‌ی اشکال خشونت علیه زنان بالا ببرند. این برنامه‌ها عمدتا توسط سازمان ملل متحد برگزار و حمایت شده و تلاش می‌شود تا با ارائه راهکارهای موثر دولت‌ها را موظف کنند تا با وضع قوانین شفاف و محکم با خشونت علیه زنان برخورد کنند.
بالاویزیون به همین مناسبت برنامه‌ای خواهد داشت با حضور الهه امانی، پژوهشگر و فعال حقوق زنان، و سوده راد، فعال حقوق زنان
خشونت علیه زنان در جهان و نقش دولت‌ها، خشونت خانگی و خشونت سایبری از جمله مباحثی ست که در این برنامه مطرح خواهدشد.
از شما دعوت می‌کنیم اگر شاهد خشونتی علیه زنان بوده‌اید یا تجربه‌ای در این باره دارید به صورت زنده در این برنامه شرکت کنید.

وعده ما روز شنبه بیست و سوم نوامبر، دوم آذرماه، ساعت یازده ظهر به وقت غرب آمریکا و ده و نیم شب به وقت تهران : )

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر