۱۳۹۱ دی ۲۶, سه‌شنبه

آغاز به کار رسمی بالاویزیون


کاربران و مراجعه‌کنندگان بالاترین مدت‌هاست که در مورد بالاویزیون مطالب مختلفی را شنیده‌اند. اگر به یاد داشته باشید ایده ایجاد یک تلویزیون اینترنتی در بالاترین با سایت بالاموزیک تقریبا حدود دو سال پیش شکل گرفت.استقبال کاربران از بالاموزیک و کنسرت‌های زنده ما را بر آن داشت که دامنه این فعالیت را گسترش دهیم و به پخش رویدادهای مهم فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایرانیان خارج از کشور نیز بپردازیم. یکی از کاربران قدیمی بالاترین نام بالاویزیون را برای «تلویزیونِ بالاترین» به ما پیشنهاد کرد و اولین برنامه پخش زنده بالاویزیون در روز بزرگداشت حکیم فردوسی از بالاویزیون پخش شد. پس از آن نیز بالاویزیون چندین رویداد فرهنگی و سیاسی را به طور زنده به علاقمندان در نقاط مختلف جهان عرضه کرد. در همین زمان یکی از کاربران بالاترین با توجه به امکانات بالاویزیون پیشنهاد یک مصاحبه زنده با آقای مجتبی‌ واحدی را مطرح کرد و ما نیز از این پیشنهاد استقبال کردیم و این مصاحبه انجام شد. انجام این مصاحبه تجربه یک کار بی‌نظیر گروهی بود. قبل از مصاحبه چندین کاربر فعال به جمع‌آوری و دسته‌بندی سوالات پرداختند و در حین مصاحبه نیز تعداد زیادی از کاربران در مصاحبه شرکت کردند و بعد از این مصاحبه نیز تعداد قابل توجهی از وبلاگ‌ها در این باره نوشتند. پیشنهاد‌های بدیعی نیز برای انجام کارهای گوناگون گروهی بعد از این مصاحبه توسط کاربران مختلف مطرح شد.
اشتیاق کاربران برای انجام این کار گروهی ما را بر آن داشت تا برنامه‌های آتی بالاترین را بر اساس نیازها و خواسته‌های شما پی‌ریزی کنیم. در طول سال گذشته با بسیاری از کاربران تماس گرفتیم و نظرها و پیشنهادهای مختلف را بررسی کردیم. در مجموع بیشتر کاربران بزرگ‌ترین نیاز جامعه ایرانی کنونی را درونی شدن فهم و درک دموکراسی و حقوق بشر می‌دانستند.بی‌شک هیچ کشوری ناگهان به دموکراسی، صلح و آزادی دست نمی‌یابد مگر آن که اغلب مردم به این اصول باور داشته باشند. یکی از اصول بنیادین دموکراسی گفت و گو است.حرف زدن و شنیدن به قدری ساده و طبیعی به نظر می‌رسند که فراموش می‌کنیم برای بهتر کردن آنها تلاش کنیم.
برای تنظیم مباحث بالاویزیون با چندین متفکر و صاحب نظر ایرانی صحبت کرده‌ایم. بنا بر نظرات متفکران و مشاهده و دقت در بخش نظرات بالاترین علل انسداد روند گفتگوی سالم در مجامع ایرانی به دلایل اصلی زیر طبقه‌بندی شد:
۱- دو طرف مباحثه از کلمات و عباراتی که به کار می‌برند معنای یکسانی در ذهن ندارند. این مشکل بخصوص در هنگام استفاده از واژگانی که از زبان‌های دیگر وارد زبان فارسی شده‌اند دیده می‌شود. به عنوان مثال اگر دو نفر در مورد سکولار شدن قوانین در ایران به بحث بپردازند ولی تعریف مشترکی از «سکولاریزاسیون» در ذهن نداشته باشند این بحث به هیچ روی پیشرفت نخواهد کرد.
۲- تعصبات، پیش‌داوری‌ها، پیش‌زمینه‌های فکری یا دانش نادرست راه پذیرش و درک صحیح را مسدود کرده است. در برخی مواقع فقدان ادب فردی و آداب گروهی و رفتارهای نابهنجار در زمان بحث باعث ایجاد سرخوردگی در بحث خواهد شد.
۳- افراد و گروه‌های مختلف نسبت به حقوق اولیه خود در جامعه اطلاعات کافی ندارند.
۴- بحث فاقد مراتب استدلالی و منطق علمی است. هر مباحثه برای آن که در مسیر درست باقی بماند و نتیجه بخش باشد باید بر اساس اصول اولیه منطق باشد. اگر یک یا دو طرف مباحثه به این قواعد اساسی پایبند نباشند ادامه بحث امکان‌پذیر نخواهد بود.
۵- عدم وجود بحث‌های سالم و آزاد و بدون ترس در فضای عمومی جامعه در بین روشنفکران به طوری که این بحث‌ها بتوانند الگوی رفتاری درستی برای دیگران ایجاد کنند.
۶- به خطر افتادن امنیت افراد به خاطر شرکت در مباحثات اینترنتی باعث ایجاد جو رعب و وحشت شده و باعث می‌شود افراد از گفتگوی آزادانه و بدون ترس خودداری کنند.
ما قادر نیستیم همه این مشکلات را حل کنیم اما تلاش کردیم تا حد ممکن برنامه‌ها را برای حل این مشکلات تنظیم کنیم. بدین منظور سلسله برنامه‌های«بالاویزیون گفت و گو برای دموکراسی» بر اساس نیازهای فوق در این عناوین تهیه خواهد شد:
۱-مفاهیم سیاسی و اجتماعی: از دلایل مسدود شدن گفت‌و گو در جامعه ایرانی مبهم بودن اصطلاحات و مفاهیم پایه در زبان فارسی است. در برخی مواقع تعریف مفاهیم در زبان فارسی با تعریف‌های آکادمیک آن‌ها در زبان اصلی همخوانی ندارند. برنامه «مفاهیم و اصطلاح‌های سیاسی و اجتماعی» می‌کوشد تا تعریف‌های آکادمیک و پذیرفته این مفاهیم را به دست دهد. برای هر مفهوم پایه دو جلسه با شکل متفاوت در نظر گرفته شده است. در جلسه اول یک انیمیشن آموزشی در مورد مفهوم مورد نظر به مدت چند روز پخش خواهد شد پس از آن یک جلسه بحث آزاد در مورد این مفهوم خواهیم داشت.
اولین برنامه بالاویزیون که به توضیح دو اصطلاح «سکولاریسم و لائیسیسم و به برداشت ایرانیان از این دو اصطلاح»اختصاص دارد در تاریخ سه‌شنبه، ۲۶دی ۱۳۹۱ از بالاویزوین پخش خواهد شد و جمعه ۲۹دی ماه نیز برنامه بحث زنده در مورد سکولاریسم برگزار خواهد شد.
برای این بخش از برنامه‌ها نیاز به بازخورد شما داریم. برای ما بنویسید به نظر شما چه مفاهیم و اصطلاحاتی باید در جامعه آموزش داده شود.
۲-موانع اجتماعی گفت و گو : در این بحث‌ها سعی خواهیم کرد تعصبات و پیش‌داوری‌هایی که به نحوی مانع از گفت و گوی سالم بین افراد می‌شوند را با نگاهی موشکافانه بررسی کنیم
۳- حقوق بشر: اعلامیه جهانی حقوق بشر بنیادی‌ترین سندی است که حقوق مدنی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی‌ افراد را مشخص کرده است. برای ایجاد جامعه‌ای که این حقوق اولیه به همه افراد تعلق گیرد باید درک و فهم عمیقی در مورد این حقوق داشته باشیم در این مباحث می‌کوشیم به طور گسترده این مبانی را مورد بحث قرار دهیم.
۴-هنر گفت و گو و فن خطابه: در این برنامه تلفیقی از دروس روش مباحثه، منطق صوری؛ منطق ریاضی و منطق دیالکتیک بر اساس نیازهای جامعه ایرانی گنجانده شده است
۵-آن سوی تکرار، گفت و شنید انتقادی:نام سلسله مصاحبه‌هایی است که برای شناخت شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی اجتماعی و قومیتهای مختلف ایرانی مصاحبه و منظره‌های مختلفی ترتیب داده خواهد شد.انتخاب افراد برای این مصاحبه‌ها بر اساس رای کاربران خواهد بودگفت و شنید انتقادی بالاویزیون با چهره های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی از گرایش های متفاوت سیاسی و نظری و فرهنگی
۶- یک مبحث، دو نگاه: مجموعه مناظره‌هایی است که بر اساس پیشنهاد کاربران بین افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی برگزار خواهد شد
۷-ایمنی در دنیای دیجیتال: در این مباحث سعی بر آن خواهد بود که اصول اولیه ایمن ماندن کامپیوتر، اینترنت و گوش‌های تلفن در برابر خطرات امنیتی را به کاربران آموزش دهیم
در طول ماه آینده در مورد هر برنامه بیشتر توضیح خواهیم داد. آنچه در بین همه برنامه‌ها مشترک خواهد بود این است که برنامه‌ها بر اساس بازخوردها و پیشنهادهای شما تنظیم خواهند شد. پس منتظر دیدار شما هستیم
دموکراسی و آزادی معجزه‌ای نیست که یک شبه رخ دهد. دموکراسی فرشی است که هر کدام از ما در طول زندگی خود یک گره به گره‌های آن اضافه خواهیم کرد.هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر